Medspan

Nadciśnienie tętnicze – co warto wiedzieć?

Nadciśnienie tętnicze krwi, to choroba układu sercowo – naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi  powyżej lub równe 140/90 mm Hg, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Szacuje się, że ok. 30% – 45% Polaków boryka się z nadciśnieniem tętniczym. Największy odsetek osób, które ma problemy z tym układem, to osoby powyżej 65 roku życia.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

Literatura medyczna przedstawia podział ciśnienia tętniczego krwi w następujący sposób:

  • Optymalne: 120/80 mm Hg
  • Norma: 120-129/80-84 mm Hg
  • Wysokie prawidłowe: 130-139/85-89 mm Hg
  • Nadciśnienie: 140/90 mm Hg oraz powyżej

Niektóre źródła również podają stopień nadciśnienia tętniczego krwi.

Warto pamiętać, że pierwsza liczba czyli np. 120 to ciśnienie skurczowe. Jest to największe panujące ciśnienie w układzie krwionośnym podczas skurczu lewej komory serca. Natomiast ciśnienie rozkurczowe np. 90, to najniższe ciśnienie w tętnicach, które jest mierzone przed wyrzutem krwi z serca. W żargonie jest to odpowiednio: ciśnienie górne oraz dolne.

Co może wpływać na występowanie nadciśnienia?

Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na możliwość rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi.

Warto pamiętać, że nadciśnienie tętnicze może być również objawem wielu chorób: np. nerek, czy też układu krwionośnego. Nie wolno bagatelizować podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

Należy mieć na uwadze, że organizm w pewnych sytuacjach może mieć podwyższone ciśnienie tętnicze krwi i nie jest to rozumiane w kwestii patologii np. po wysiłku fizycznym, silny stres, w gabinecie lekarskim – syndrom białego fartucha.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego krwi?

Mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, które są związane z nadciśnieniem tętniczym. Jednym z podstawowych objawów jest silny ból głowy, który nie zawsze ustępuje po środkach przeciwbólowych. Ponadto mogą pojawić się zawroty głowy, kołatanie serca, oraz uderzenia gorąca. Objawy mogą też przypominać menopauzę i częściowo nadciśnienie tętnicze również może być związane z dolegliwościami menopauzalnymi.

Profilaktyka nadciśnienia

Profilaktyka nadciśnienia jest bardzo prosta i polega na okresowym pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Pomiar można wykonać w domu, posiadając odpowiednie urządzenie. Coraz częściej ciśnieniomierz można spotkać w aptece i bezpłatnie wykonać pomiar. Ponadto lekarz rodzinny podczas wizyty kontrolnej powinien dokonać pomiaru ciśnienia. Dodatkowo są też firmy, które udostępniają jednorazowo z dostawą do domu, urządzenie umożliwiające kontrolę podstawowych pomiarów życiowych.

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze

Istnieje wiele różnych domowych sposobów, które mogą pomóc w walce z nadciśnieniem tętniczym krwi. Pierwszym z nich jest odpowiedni tryb życia. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia.

Kolejnym istotnym aspektem jest dieta. Powinna być zbilansowana, zawierać mało soli. Ponadto używki (np. papierosy) zwiększają ciśnienie tętnicze krwi, więc warto ograniczyć palenie lub spróbować rzucić. Warto też nadmienić, że przewlekły stres działa niekorzystnie na procesy, które są w organizmie, dlatego warto zastanowić się na stosowaniem technik relaksacyjnych, które obniżą poziom napięcia oraz poprawią samopoczucie psychiczne.

Na rynku są również dostępne herbaty z odpowiednią zawartością ziół, które potrafią zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi, więc warto zapoznać się z dostępnymi preparatami. Należy pamiętać o tym, że wszelkie ziołowe preparaty powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Farmakologiczne sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego krwi

Bardzo często nadciśnienie tętnicze krwi wymagana wdrożenia farmakologicznego leczenia. Proces terapeutyczny powinien być prowadzony przez kardiologa, ponieważ ma największą wiedzę z zakresu leczenia nadciśnienia. Czasami zdarza się, że lekarz rodzinny również włączy odpowiednie leki.

Przed wdrożeniem leczenia, lekarz powinien wykonać podstawowe badania z krwi, a także wykonać echo serca oraz EKG. Jeżeli leki są wdrażane przez lekarza rodzinnego, to echo serca jest często pomijanym aspektem, lecz mogą się pojawić zalecenia, aby wykonać takie badania.

Celem leczenia nadciśnienia jest obniżenie ciśnienia tętniczego do optymalnej wartości, lecz w niektórych sytuacjach pożądanym efektem będzie sam efekt obniżenia ciśnienia.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą być stosowane m.in. leki:

  • moczopędne
  • blokery kanałów wapniowych
  • beta blokery
  • inhibitory konwertazy angiotensyny
  • antagoniści receptora angiotensyny

Warto pamiętać o tym, że lekarz może zaproponować kilka leków, lecz też ma na uwadze kwestie taką, że niektórych leków nie wolno przyjmować jednocześnie, dlatego bardzo istotne jest to, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Czasami leczenie wymaga kilkukrotnej zmiany leków oraz dawek, dlatego należy codziennie dokonywać pomiaru ciśnienia i notować w dzienniczku, aby lekarz dokładnie mógł się zapoznać z efektami terapii.

Wszystkie powyższe leki są w kategorii leków na e-receptę. Recepta przez internet może być rozwiązaniem na uzyskanie e-recepty na leki na nadciśnienie, jeżeli są one w ramach kontynuacji leczenia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Data opracowania: 28.06.2022