Medspan

Nadpotliwość – diagnostyka, leczenie, objawy

Nadpotliwość (wydzielanie zbyt dużych ilości potu) jest popularnym problemem zdrowotnym z którym zmagają się mężczyźni, jak również kobiety. Najczęściej problem doskwiera w sytuacjach w których jest wysoka temperatura lub podczas stresu. Jak można zwalczyć nadpotliwość?

Spis treści

Czym jest nadpotliwość?

Nadmierne wydzielanie potu może występować w różnych okolicach ciała. Najczęściej są to dłonie, pachy oraz stopy, lecz problem może także dotyczyć całego ciała.

Nadpotliwość może być związana z zaburzeniami układu nerwowego, hematologiczne oraz endokrynologicznego. Najczęściej jest związana ze stresem, lękiem oraz osobistymi skłonnościami.

Objawy nadmiernej potliwości

Nadmierne pocenie się występuje zazwyczaj w miejscach, które są bogate w gruczoły potowe (stopy, pachy, dłonie, okolice wargi).

Warto wiedzieć, że typowe objawy pocenia się w okolicach dłoni, pach oraz warg, zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarskiej. Natomiast jeżeli nadmiar wydzielanego potu jest tylko po jednej stronie, to niezwłocznie należy skonsultować się z neurologiem.

Diagnostyka nadpotliwości

Zazwyczaj dobrze przeprowadzony wywiad medyczny jest wystarczający do postawienia diagnozy. Czasami lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań lub konsultacje specjalistyczną.

Nadmierne wydzielanie potu – leczenie

Jeżeli nadmierne wydzielanie potu nie jest związane z inną chorobą, to zazwyczaj w leczeniu sosuje się chlorek glinu. Mogą to być preparaty w postaci żelu, kremu a nawet dezodorantu. Działanie środków, które hamują wydzielanie potu, polega na zatykaniu ujść przewodów wydzielniczych gruczołów potowych.

Czasami także stosuje się infekcje z toksyny botulinowej, która ma za zadanie hamowanie wydzielania acetylocholiny. Zazwyczaj zabieg wymaga powtórzenia i jest stosowany w obrębie pach.

Warto wiedzieć, że nadmierna potliwość jest problem przewlekłym, więc wymaga długoletniej terapii.

Pocenie się – domowe sposoby

W ramach leczenia zbyt dużego pocenia się, można zastosować domowe sposoby. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, czyli wykluczenie ostrych przypraw oraz alkoholu. Czasami też owoce cytrusowe mogą wzmagać produkcje potu.

Ponadto można zastosować napar z rumianku oraz szałwii który należy zastosować wokół miejsc w których występuje nadmiar potu. Dodatkowo można wypić mięte pieprzową, która zmniejsza poczucie lęku, a także pokrzywę, która ma działanie moczopędne.

Należy pamiętać o tym, że stosując zioła – należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami.

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.03.2023