Medspan

Tabletka dzień po a karmienie piersią

Tabletka dzień po, czyli tabletka w ramach antykoncepcji awaryjnej jest dostępna w Polsce wyłącznie na e-receptę. Kilka lat temu, pigułkę można było zakupić bez recepty. Nasuwa się pytanie: czy można stosować tabletkę dzień po, podczas karmienia piersią?

Na rynku są dostępne dwa preparaty ellaOne oraz Escapelle. Różnią się składem oraz czasem w którym należy przyjąć tabletkę. Oczywiście jest też znaczenie w kwestii karmienia piersią.

Warto wiedzieć, że lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, a podczas wizyty należy poinformowana lekarza m.in. o laktacji.

Obie substancje czynne, które są umieszczone w tabletkach dzień po, przenikają do mleka kobiecego, dlatego należy wstrzymać się z okresem karmienia zgodnie z zaleceniami lekarza oraz producenta leku.

W przypadku zastosowania leku Escapelle, z karmieniem piersią należy wstrzymać się osiem godzin, a tabletkę należy przyjąć tuż po karmieniu. Po zastosowaniu tabletki, mleko należy odciągnąć oraz usunąć. Natomiast w przypadku ellaOne, należy powstrzymać się od karmienia piersią przez siedem dni.

Warto wiedzieć, że nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu substancji czynnych na dziecko, dlatego nie są znane ewentualne konsekwencje zdrowotne dla dziecka.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.03.2023