Medspan

Tabletki dzień po

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po, to jest tabletka, którą stosuje się w sytuacji awaryjnej, czyli wtedy kiedy dotychczasowe metody antykoncepcji zawiodły lub doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Gdzie można uzyskać e-receptę na tabletkę antykoncepcją? Jakie ma skutki uboczne antykoncepcja awaryjna? Na powyższe pytania uzyskasz odpowiedź w naszym artykule.

Czym jest tabletka dzień po?

Jest to tabletka – lek, którego celem jest uniemożliwienie dojścia do zapłodnienia w sytuacji w której stosunek był bez zabezpieczeń lub inna metoda zawiodła np. pominięta tabletka antykoncepcyjna, pęknięta prezerwatywa lub źle założona, odklejony plaster. Tabletka jest stosowana awaryjnie i w sytuacjach incydentalnych – nie jest typowym środkiem antykoncepcyjnym, którego celem jest kontrola urodzeń. Antykoncepcja awaryjna, podobnie jak hormonalna antykoncepcja, nie jest skuteczna w stu procentach, ponieważ na działanie tabletek ma wpływ wiele czynników. Natomiast skuteczność ocenia się na wysokim poziomie. Tabletki po nie powinno się stosować systematycznie ze względu na możliwe wystąpienie skutków ubocznych.

Należy pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego celem profilaktyki chorób wenerycznych, zaleca się stosowanie prezerwatyw oraz systematyczne wykonywania badań.

E-receptę na pigułki dzień po można uzyskać w ramach usługi recepta online w wielu przychodniach internetowych.

Jak działa tabletka dzień po?

Na polskim rynku dostępne są trzy preparaty zawierające różne substancje:

 • Octan uliprystalu (ellaOne) – tabletkę należy zażyć do 120h od stosunku bez zabezpieczenia
 • Lewonorgestrel (Escapelle, Livopill) – stosuje się do 72h od ryzykownego stosunku

Zapłodnieniem nazywam wniknięcie plemnika do komórki jajowej, czyli musi się połączyć materiał genetyczny żeński z męskim. Zygota, czyli zapłodnione jajo dociera do macicy po ok. siedmiu dniach. Należy pamiętać o tym, że plemnik ma nawet zdolność zapłodnienia sięgającą pięciu dni.

Celem pigułki po jest niedopuszczenie do zapłodnienia, który polega na opóźnieniu lub zahamowaniu owulacji, czyli opóźnieniu przemieszczenia się komórki jajowej do jajowodu. Powoduje to, że komórka jajowa nie jest uwolniona i proces zapłodnienia nie jest możliwy.

Niektórzy twierdzą, że tabletki po są również tabletkami wczesnoporonnymi. Jest to mit, ponieważ jeżeli dojdzie do zapłodnienia, to tabletka dzień po, nie przerywa ciąży, ani nie ma wpływu na rozwój zarodka, dlatego pozyskanie tabletki dzień po w ramach wywołania poronienia, nie spowoduje, że dojdzie do sytuacji poronnej.

Tabletka dzień po kiedy zażyć?

Tabletkę dzień po należy zażyć jak najszybciej po ryzykownym stosunku. Skuteczność jest większa, im szybciej tabletka zostanie zażyta. W zależności preparatu, tabletkę można zażyć do 72h lub 120h od momentu stosunku bez zabezpieczenia. Nie powinno się czekać do ostatniej chwili, aby zażyć tabletkę, ponieważ skuteczność maleje. Warto mieć na uwadze, że tabletki nie gwarantują stu procentowej skuteczności przed zajściem w ciążę.

Tabletkę po należy stosować incydentalnie. Standardowe tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane w ramach antykoncepcji hormonalnej. 

Tabletka dzień po jak stosować?

Jak wszystkie inne leki, antykoncepcje awaryjną powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletkę należy połknąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, popijając wodą. Nie należy tabletki rzuć, ani rozgryzać. Jeżeli do trzech godzin od zażycia tabletki wystąpią wymioty, to należy przyjąć kolejną tabletkę.

Jeżeli została zastosowana tabletka z zawartością octanu uliprystalu, to nie należy karmić piersią przez tydzień, ponieważ substancja czynna przenika do mleka kobiecego. Nie badano wpływu na rozwój dziecka, więc istotne jest to, aby nie podać pokarmu kobiecego, ponieważ nie są znane skutki uboczne. Aby proces laktacji nie został zaburzony, pokarm należy odciągać celem stymulacji, a następnie odrzucić mleko.

W przypadku preparatu zawierającego lewonorgestrel należy wstrzymać się z karmieniem piersią przez osiem godzin. Tabletkę należy zażyć tuż po karmieniu i przez następne osiem godzin nie wolno podawać mleka z piersi – należy odciągnąć laktatorem, a następnie wyrzucić.

Czy tabletka dzień po opóźnia okres?

Badania kliniczne pokazały, że tabletka dzień po może opóźnić okres lub doprowadzić do wcześniejszego pojawianie się krwawienia. Ponadto może się zdarzyć tak, że może wystąpić krwawienie śródmiesiączkowe. Jeżeli miesiączka spóźnia się o pięć dni, to należy udać się ginekologa celem wykluczenia bądź potwierdzenia ciąży.

Antykoncepcja awaryjna wpływa na owulacje, dlatego po zażyciu tabletki po należy zastosować dotychczasowe metody antykoncepcji, aż do wystąpienia kolejnego krwawienia.

Tabletka dzień po czy jest na receptę?

Tabletka dzień po jest na receptę. Obecnie w Polsce, antykoncepcje awaryjną można uzyskać mają e-receptę. Jeszcze kilka lat temu, tabletka dzień po była dostępna bez recepty. W wielu krajach zachodnich, pigułka po jest nadal dostępna bez recepty, a niekiedy może ją zakupić osoba, która ukończyła szesnasty rok życia. W zależności od kraju, na niektórych lotniskach w punktach drogeryjnych można zakupić tabletkę po bez recepty.

Tabletka dzień po - kto może wystawić receptę?

E-receptę na tabletkę po, może wypisać każdy lekarz, który posiada uprawienia do wystawiania recepty i posiada aktualne prawo wykonywania zawodu. Nie musi to być lekarz ginekolog, może to być nawet lekarz rodzinny, lecz warto pamiętać, że lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówił wypisania recepty. Tabletkę dzień po można dostać w ramach e-konsultacji lekarskiej w przychodni online. Jest to rozwiązanie, które umożliwia nawet w kilkanaście minut otrzymania recepty na antykoncepcje awaryjną.

Tabletka dzień po gdzie kupić?

Mając e-receptę, tabletkę dzień po można kupić w każdej aptece na terenie Polski. Dysponując receptą transgraniczną, można dokonać zakupu w innym kraju, lecz należy pamiętać, że obecnie w Polsce są tylko papierowe recepty transgraniczne, więc realizując konsultacje z receptą transgraniczną należy pamiętać, że dostawa e-recepty może zająć kilka dni.

W Polsce funkcjonuje system e-recept, więc pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod e-recepty lub wydruk e-recepty, który należy pokazać w aptece. Pigułkę po można kupić w aptece internetowej, lecz zgodnie z obowiązującym prawem, lek musi być odebrany w stacjonarnej aptece, wtedy też należy okazać receptę.

Ile kosztuje tabletka dzień po?

Tabletka dzień po nie jest refundowana w związku z tym, każda apteka będzie miała różną cenę tego samego leku, dlatego warto porównać cenę w kilku miejscach oraz w Internecie. Kosz tabletki waha się w granicach 50 – 130 zł, a w Polsce obecnie są dostępne trzy preparaty: Ellaone, Escapelle oraz Livopill. Można też skontaktować się telefonicznie z kilkoma aptekami, ponieważ farmaceuci często udzielają informacji telefonicznej, to pozwoli zaoszczędzić czas na wizytę w aptece celem porównania kosztu leku.

Czy tabletka dzień po jest bezpieczna?

Jest to trudne pytanie, ponieważ każdy organizm reaguje indywidualnie. Każdy lek ma skutki uboczne, które można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Podobnie jest z pigułkami po. One również mają szereg działań niepożądanych, które mogą wystąpić, lecz nie muszą wystąpić. Przede wszystkim nie wolno panikować po przeczytaniu ulotki. Warto poznać proces badań klinicznych, ponieważ informacje o badaniach klinicznych pozwolą lepiej zrozumieć to, że lista skutków ubocznych jest długa.

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne tabletki dzień po?

Tabletka dzień po również ma skutki uboczne. Każdy producent leków jest zobowiązany do wypunktowania skutków ubocznych w ulotce, która jest dołączona do leków. Do skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej może należeć:

 • pokrzywka, reakcje alergiczne
 • zaburzenia apetytu
 • ból głowy, zawroty głowy
 • bezsenność, niepokój, nadmierna ruchliwość
 • suchość w gardle
 • nudności, wymioty, biegunka
 • trądzik, zmiany skórne
 • bóle mięśni i pleców
 • zmęczenie, dreszcze, złe samopoczucie
 • ból podbrzusza
 • bolesne miesiączkowanie
 • tkliwość piersi

Każdy lek może powodować działania niepożądane, lecz nie oznacza to, że akurat w danej sytuacji wystąpią skutki uboczne stosowanego leczenia.

Tabletka dzień po skutki uboczne jak długo?

Producent nie napisał jak długo mogą wystąpić skutki uboczne po zażyciu tabletki dzień po, dlatego warto obserwować pojawiając się objawy, a przede wszystkim skonsultować z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym. Nie powinno się bagatelizować niepokojących objawów, chociaż jak wiadomo – nie zawsze są związane z poważnym schorzeniem, a czasami ustępują po kilku lub kilkunastu dniach i mogą być związane z przyjętymi lekami.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletki dzień po?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania tabletki dzień po jest uczulenie na substancje czynną lub substancje pomocniczą. W ulotce każdego leku są wypisane substancje, które zawiera tabletka, dlatego jeżeli jest stwierdzona jakaś alergia, to zawsze należy zapoznać się z ulotką.

O wszystkich występujących chorobach należy poinformować lekarza, ponieważ są jednostki chorobowe jak np. (związane z zaburzeniem pracy nerek lub wątroby) w których nie zaleca się stosowania antykoncepcji awaryjnej, dlatego jest bardzo istotne, aby dokładnie przekazać lekarzowi wszystkie informacje.

Co może osłabić działanie tabletki dzień po?

Jest kilka czynników, które mają wpływ na skuteczność działania tabletki po.

 • Wymioty – obniżają skuteczność, dlatego jeżeli wystąpią do 3h od zażycia tabletki, należy zażyć kolejną tabletkę
 • Czas – im szybciej zostanie zastosowana pigułka po, tym większa skuteczność
 • Otyłość – u osób u których jest zwiększona masa ciała, skuteczność działania może być zmniejszona
 • Interakcje z lekami – niektóre stosowane leki, mogą obniżyć skuteczność

Tabletka dzień po recepta online

Ereceptę można otrzymać w ramch teleporady. Konsultacje można zrealizować w dowolnym momencie, nawet będąc na plaży na wakacjach, czy podczas przerwy w pracy. Jest to rozwiązanie, które oszczędza czas. Przed konsultacją warto upewnić się, że placówka wystawia recepty na tabletkę dzień po, ponieważ są miejsca w których lekarze powołują się na klauzulę sumienia i otrzymania e-recepty na antykoncepcje awaryjną nie jest możliwe.

Czy farmaceuta może odmówić wydania tabletki dzień po?

Lekarz może powołać się na klauzulę sumienia, lecz farmaceuta nie może.  To właśnie lekarze korzystają z tego prawa w sytuacji nie tylko wystawiania recept na antykoncepcje awaryjną, lecz nawet na tabletki antykoncepcyjne.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem.