Suchość w gardle najczęściej występuje w sezonie grzewczym oraz u seniorów. Można wyróżnić dwa rodzaje suchości w gardle: kserostomię prawdziwą oraz kserostomię objawową.
W przypadku kserostomii prawdziwej suchość w jamie ustnej wynika z nieodpowiedniej ilości wydzielania śliny, natomiast w kserostomii objawowej, ślinianki wydzielają odpowiednią ilość śliny, która nawilża jamę ustną.
Oprócz suchości w gardle może również występować uczucie drapania, łaskotania oraz dyskomfort podczas mówienia oraz połykania.
Częstą przyczyną występowania suchości w gardle jest przebywanie w pomieszczeniach w których występuje ogrzewanie lub w powietrzu jest zawartość dymu papierosowego albo występuje smog.
Ponadto różne choroby mogą powodować suchość w gardle. Należy do nich zaliczyć m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe, cukrzyce oraz gruźlicę.
W aptece są dostępne bez recepty tabletki na suchość gardła oraz spray na gardło, których celem jest zmniejszenie dolegliwości wynikających z uczucia suchego gardła. Zazwyczaj tabletki na suchość gardła mają za zadanie nawilżyć błonę śluzową gardła.
Tabletki na suche gardło często zawierają w składzie porost islandzki, który powleka śluzówkę gardła, przynosząc ulgę w dolegliwościach. Dodatkowo ma także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjnej.
Tabletki zawierające podbiał pospolity mają na celu regeneracje uszkodzonej śluzówki gardła, a także działają przeciwkaszlowo.
Również tabletki zawierające kwas hialuronowy dobrze sprawdzą się w niwelowaniu dolegliwości suchego gardła. Tabletka z kwasem hialuronowym tworzy powłokę, która chroni błony śluzowe przed utratą nawilżenia.
Jeżeli dostępne tabletki na suchość gardła nie pomagają, to warto dolegliwość skonsultować z lekarzem podczas zdalnej konsultacji lekarskiej lub stacjonarnej, ponieważ może to być objaw różnych chorób.
Tabletki na suchość w gardle są zazwyczaj dostępne bez e-recepty w aptece. Zazwyczaj w Internecie można również dokonać zakupu, wybierając odpowiednie tabletki lub spray.