USG dopochwowe jest badaniem wykonywanym przez ginekologa. Zazwyczaj lekarz podczas wizyty, przeprowadzi badanie fizykalne oraz badanie USG przez pochwę. Na czym polega badanie? Czy jest bolesne?
Spis treści
USG dopochwowe – czym jest?
USG dopochwowe jest badaniem, które ma na celu zobrazowanie narządów rozrodczych kobiety. Podczas badania, lekarz może ocenić macicę, jajniki, jajowody, szyjkę macicy oraz pochwę. W badaniu dopochwowym, głowica urządzenia jest umieszczona w pochwie i kształtem przypomina wygląd penisa.
Podczas badania są emitowane fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które umożliwiają przeprowadzenie badania – zobrazowanie narządów.
Wskazania do wykonania badania
Badanie powinno się wykonać profilaktycznie raz w roku. Natomiast istnieją różne wskazania do wykonania USG przez pochwę.
- Bóle brzucha oraz podbrzusza
- Bezpłodność
- Nietypowe krwawienie
- Podejrzenie torbieli
- Weryfikacja wkładki wewnątrzmacicznej
- Podejrzenie nowotworu
- Wczesna ciąża
Przygotowanie do badania oraz jego przebieg
Badanie dla niektórych kobiet jest bezbolesne, a u niektórych powoduje lekki dyskomfort. Są też kobiety, które zgłaszają ból podczas przeprowadzania badania.
Nie jest wymagana żadne przygotowanie do badania. USG przezpochwowego nie powinno się wykonywać w trakcie miesiączki, ponieważ może być niewiarygodne. W trakcie okresu, badanie USG powinno się wykonać tylko w trybie pilnym.
Podczas badania, kobieta leży na plecach i ma zgięte nogi w kolanach. Na głowicę urządzenia nałożona jest prezerwatywa oraz lubrykant. Następnie ginekolog umieszcza urządzenie w pochwie. Podczas badania lekarz będzie delikatnie ruszać głowicą, aby uwidocznić wszystkie istotne narządy, co może powodować niewielki dyskomfort.
U kobiet, które nie współżyły, lekarz może zadecydować, że wykona USG przez odbyt.
Warto wiedzieć, że do badania, należy mieć opróżniony pęcherz moczowy, lecz wyjątkiem jest badanie tzw. uroginekologiczne związane z nietrzymaniem moczu. Podczas takiego badania, USG wykonuje się u osób które mają pełny pęcherz, a następnie drugie USG – już po opróżnieniu pęcherza.
Wynik badania USG
Lekarz zazwyczaj podczas wykonywania badania transwaginalnego od razu komentuje istotne aspekty badania. Podczas badania, lekarz dokonuje pomiarów poszczególnych narządów oraz często przekazuje wydruk z aparatu.
Ponadto w dokumentacji medycznej, lekarz powinien odnotować wszelkie spostrzeżenia oraz nieprawidłowości związane z badaniem.