Medspan

USG piersi – na czym polega?

USG piersi jest popularnym i nieinwazyjnym badaniem wśród kobiet w każdym przedziale wiekowym. Kiedy należy wykonać badanie? Na czym polega USG piersi i jak się przygotować?

Spis treści

Na czym polega USG piersi?

Jest to badanie ultrasonograficzne piersi, czyli jest to procedura bezinwazyjna. Badanie polega na obrazowaniu tkanek przy wykorzystaniu ultradźwięków.

Podczas badania, lekarz jest w stanie określić poszczególne obszary piersi. Badanie umożliwia wykrycie różnych rodzajów zmian oraz nieprawidłowości.

Kiedy wykonać badanie?

Kobieta po raz pierwszy powinna wykonać badanie po 20 roku życia. USG piersi powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku (chyba, że lekarz zalecił inaczej). Badanie może być wykonane w trakcie ciąży oraz w trakcie karmienia. Ponadto może być także wykonane w każdym dniu cyklu.

USG piersi może być wykonane profilaktycznie, jeżeli kobiet nie zgłasza żadnych dolegliwości, lecz także w ramach diagnostyki. Ponadto badanie jest także wykonywane w ramach monitorowana postępu leczenia.

Badanie przede wszystkim należy wykonać m.in. poniższych sytuacjach:

  • ból piersi,
  • wydzielina z sutka,
  • obrzęk piersi,
  • wyczuwalne zgrubienia,
  • zmiany skórne na piersi,
  • powiększone węzły chłonne pod pachą.

Badanie może być także wykonane w sytuacji w której wynik mammografii może wskazywać na występowanie niepokojących zmian.

Ultrasonografia piersi jest także wykonywana podczas biopsji cienko lub gruboigłowej.

Jak się przygotować do badania?

Nie jest wymagane specjalistyczne przygotowanie do USG piersi. Jednak należy pamiętać, aby przed badaniem nie nakładać kosmetyków, ani maści na badaną okolicę. Należy także zrezygnować z użycia dezodorantu.

Przebieg badania

Badanie USG piersi może wykonać lekarz, który posiada odpowiedni kurs umożliwiający wykonywanie tego rodzaju badań. Czasami jest to ginekolog, lecz może to być lekarz innej specjalizacji. Badanie jest niebolesne i czas jego trwania średnio wynosi ok. 15 minut. Badanie jest wykonywane na leżąco, a ręce powinny być umieszczone pod głową.

Na badaną okolice, lekarz nałoży żel, który ułatwi przeprowadzenia badania. Lekarz będzie przesuwał głowicą po piersiach, a wynik badania zobaczy na monitorze. W niektórych gabinetach jest także dostępny monitor dla pacjentów na którym mogą widzieć przebieg badania.

https://klinikabocian.pl/wiedza/artykul/usg-piersi-jak-wyglada-i-kiedy-je-wykonac
A. STAVROS, ULTRASONOGRAFIA PIERSI, MEDIPAGE
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.11.2023