Medspan

Zapalenie zatok – domowe sposoby leczenia

Zapalenie zatok to częsta dolegliwość, która występuje w sezonie jesienno – zimowym. Objawia się głównie występowaniem kataru, który może nawet trwać przez kilka dni, a także bólem podczas poruszania głowy. Sprawdź jakie są domowe sposoby na niwelowanie dolegliwości związanych za zapaleniem zatok.

Objawy zapalenia zatok

Głównym objawem zapalenia zatok jest nawracający katar i/lub zatkany nos. Dodatkowo może wystąpić osłabiona zdolność do oddychania przez nos oraz upośledzony węch, ból głowy, a także ucisk w okolicy czoła oraz policzków. Ponadto może też pojawić się złe samopoczucie.

Należy odróżnić zapalenie zatok czołowych od zapalenia zatok szczękowych. Ból w okolica czoła głównie będzie wskazywać na zapalenie zatok czołowych, a dolegliwości występujące wokół szczęki lub policzków mogą być związane z zapaleniem zatok szczękowych.

Ponadto są też zatoki sitowe i zatoki klinowe, lecz występowanie zapalenia w  tych zatokach jest rzadkie.

Domowe sposoby leczenia zapalenia zatok

Pacjenci bardzo często w pierwszej kolejności sięgają po domowe sposoby leczenia zapalenia zatok i/lub po leki, które są dostępne bez recepty. Zapalenie zatok może powracać, dlatego niektórzy mają już opracowane sprawdzone sposoby, które pomagają w walce z dolegliwościami.

W leczeniu zapalenia zatok stosuje się inhalacje oraz płukanie nosa, a także ciepłe okłady. Należy także pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, głównie wody mineralnej, ponieważ w takiej sytuacji dochodzi do rozrzedzania wydzieliny.

Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Można do tego zastosować nawilżacze powietrza lub skorzystać z domowych sposobów nawilżenia powietrza.

Inhalacje na zatoki

Stosowanie inhalacji w zapaleniu zatok pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych oraz wspomagają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Do inhalacji można dodać sól kuchenną, olejki eteryczne (np. eukaliptusowy, lawendowy) oraz zioła (np. rumianek, mięte). Warto pamiętać o tym, że zabieg powinien być wykonywany kilka razy dziennie.

Inhalacje można wykonać wlewając wodę do miski, a następnie pochylając się i wdychając opary. Głowa oraz miska powinny być przykryte, aby skuteczność inhalacji była większa. Ponadto na rynku są dostępne inhalatory, które umożliwiają wykonanie inhalacji w bardziej komfortowy sposób.

Ciepłe okłady na zatoki

Na bolesne miejsca, które są na twarzy, czy na czole można zastosować ciepłe okłady. Ciepły kompres, lecz nie gorący należy przyłożyć do czoła oraz nasady nosa. Ponadto w okład można zawinąć np. rozgrzaną sól jodowo – bromową. Oczywiście w aptekach są też dostępne odpowiednie okłady, których celem jest zniwelowanie dolegliwości bólowych przebiegających w zapaleniu zatok.

Płukanie zatok

Jest to popularny zabieg, który można wykonać przy wykorzystaniu gruszki lub specjalnego irygatora dostępnego w aptece. Zabieg ma na celu przepłukanie przewodów nosowych oraz zatok przy użyciu soli fizjologicznej, która jest wtłoczona do nosa pod ciśnieniem. Jamę nosową można również przepłukać wykorzystując wodę morską.
Należy pamiętać o tym, że w sytuacji zapalenia ucha lub zablokowanej przegrody nosowej, nie wolno wykonywać tego zabiegu.

Zabieg może być nieprzyjemny i niektóre osoby nie są w stanie wykonać procedury.

Nawilżanie śluzówki nosa

Jak już wcześniej było wspomniane, należy spożywać odpowiednią ilość płynów, aby rozrzedzić wydzieliną oraz nawilżać powietrze. Ponadto należy unikać spożywania napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu. Dodatkowo w aptece są dostępne krople oraz spray do nosa, które mają na celu zmniejszenie obrzęku, lecz należy pamiętać o tym, aby preparaty nie były stosowane dłużej niż tydzień.

Zapalanie zatok – kiedy do lekarza?

Przede wszystkim nawracającej występowanie zapalenia zatok należy skonsultować z lekarzem podczas wizyty stacjonarnej. Natomiast jeżeli dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach, to również należy zasięgnąć porady lekarskiej. Stosowanie leków bez recepty, nie zawsze może być skuteczne w ramach leczenia zapalenia zatok. Czasami lekarz może wystawić e-receptę na leki, które mają na celu złagodzenie występujących dolegliwości.

W sytuacji wystąpienia bakteryjnego zapalenia zatok, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków, które są dostępne tylko na e-receptę.  

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.08.2022