Dermatolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zmian skórnych, a także chorób przenoszonych drogą płciową. Każdy dermatolog, to także wenerolog. Bardzo często pomija się aspekt wenerologii na tablicach z podpisem lekarza.
Kiedy należy się udać do dermatolog?
Konsultacje dermatologiczne powinny być zazwyczaj realizowane tradycyjnie, czyli w gabinecie lekarskim, ponieważ często dermatolog musi zobaczyć zmiany skórne. Owszem są realizowane e-konsultacje lekarskie z diagnostyką dermatologiczną, lecz wtedy należy pamiętać o tym, żeby przesłać bardzo wyraźnie miejsca zmian.
E-konsultacja dermatologiczna może być szybciej zrealizowana, ponieważ czas oczekiwania na wizytę u dermatologa może wynieść kilka dni, a w ramach NFZ – nawet kilkanaście miesięcy.
Skórę powinno się oglądać codziennie, zwłaszcza w sezonie w którym są kleszcze. Warto pamiętać o tym, że kleszcze znajdują się również w ogrodach, a także w parkach, dlatego do ukąszenia może dojść nie tylko w lesie, lecz także podczas spaceru chodnikiem.
Jeżeli się pojawią jakieś zmiany na skórze, to należy dokładnie obserwować i jeżeli po kilku dniach nadal będą lub zaczną się powiększać, to warto skonsultować z dermatologiem. Różnego typu otarcia, ukąszenia owadów, czy pokrzywka – powinny zniknąć pod kilku dniach lub się zmniejszyć.
Recepta przez internet może być rozwiązaniem w sytuacji w której potrzeba uzyskać e-receptę na leki w ramach kontynuacji leczenia zmian skórnych. Może to być żel na trądzik, czy maść na łuszczycę.
Podczas konsultacji u dermatologa
W zależności od rodzaju wizyty, czy jest to wizyta profilaktyczna, czy też związana z problemem – lekarz w odpowiedni sposób przystąpi do przeprowadzenia wywiadu medycznego, a następnie badania. Dermatolog często posługuje się dermatoskopem, celem oceny zmian skórnych. Czasami też może zlecieć wykonanie badań laboratoryjnych lub wykonać zabieg np. laserowego usuwania brodawek.
Profilaktyka czerniaka
Przynajmniej raz w roku powinno się udać na wizytę do dermatologa celem oceny zmian barwnikowych w ramach profilaktyki czerniaka. Badanie jest bezbolesne i polega na tym, że lekarz oceni każdą zmianę przy użyciu dermatoskopu. W zależności od ilości pieprzyków, czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut. Istotne jest to, że jeżeli są zmiany w okolicach intymnych, to należy o tym powiedzieć, ponieważ one też wymagają oceny.
Jeżeli dermatolog zauważy niepokojące zmiany, to może zalecić biopsję lub usunięcie pieprzyka. Są to zabiegi, które trwają kilka minut i są wykonane podczas znieczulenia miejscowego. Zazwyczaj to chirurg wykonuje taki zabieg. Można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie.
Czasami dermatolog zaleci obserwowanie konkretnego pieprzyka, dlatego warto stosować się do zaleceń, ponieważ czerniak przez długi czas nie prezentuje objawów. Jednym z pierwszych może być zmiana wyglądu pieprzyka, swędzenie lub sączenie się wydzieliny.
Czerniak jest nowotworem z dużą śmiertelnością, dlatego warto korzystać z profilaktycznych wizyt. Regularne kontrole powinny być realizowane przez osoby z grup ryzyka np. mające niebieskie oczy, wykrycie czerniaka w rodzinie, duża ilość zmian barwnikowych, jasna karnacja.
Dermatolog podczas wizyty poprosi o ściągniecie ubrania, więc wybierając lekarza, warto zwrócić uwagę na płeć lekarza, ponieważ nie wszystkie kobiety będą się czuły komfortowo podczas wizyty u mężczyzny oraz nie wszyscy mężczyźni podczas wizyty u kobiety.
Jakie dolegliwości może leczyć dermatolog?
Jest mnóstwo chorób związanych ze skórą, więc dermatolog zajmuje się m.in.:
- Trądzikiem
- Atopowym Zapaleniem Skóry
- Łuszczycą
- Wypadaniem włosów
- Grzybicą
- Łupieżem
- Świerzbem
- Łuszczycą
- Odleżynami
- Opryszczką
- Chorobami nowotworowymi
Ponadto należy pamiętać, że każdy dermatolog to także dermatolog, więc diagnozuje oraz leczy choroby przenoszoną drogą płciową, czyli także chorobami wenerologicznymi (m.in. kiła, rzeżączka, chlamydia, kłykciny kończyste), a także np. bakteryjną infekcją pochwy.
Skierowanie do dermatologa?
Do dermatologa w ramach wizyty NFZ nie potrzeba skierowania, wystarczy tylko nawiązać kontakt z rejestracją w wybranej przychodni. Warto mieć na uwadze, że czas oczekiwania może wynieść kilka miesięcy. Szybszym rozwiązaniem będzie wizyta prywatna, lecz koszt takiej może sięgać kilkaset złotych. W przypadku wykonania dodatkowych badań lub procedur, koszt może wzrosnąć znacząca.
Natomiast dla osób, które stosują leki w ramach leczenia trądziku, rozwiązaniem może być konsultacja online w trakcie której lekarz może wystawić e-receptę na kontynuowanie leczenia. Może to być tańsze rozwiązanie niż wizyta w gabinecie lekarskim, a także w szybszy sposób można się skontaktować z lekarzem.
Jakie leki może zalecić dermatolog?
W zależności od dolegliwości, lekarz może zastosować leczenie miejscowe lub ogólnoustrojowe. Czasami może zalecić zastosowanie tabletek oraz maści na zmiany skórne. Niekiedy też może wystawić e-receptę na leki recepturowe, czyli na preparat, który zostanie przygotowany w aptece, a który będzie uwzględniał indywidualne składniki.
Z popularnych leków doustnych, które może zalecić w ramach leczenia trądziku są leki zawierające i izotretynoine (np. Aknenormin, Axotret, Curacne, Izotek, Tretoskin). Należy pamiętać o tym, że te leki wpływają negatywnie na płód, dlatego należy stosować antykoncepcje. Przed wdrożeniem leczenia, lekarz powinien zalecić wykonanie badań laboratoryjnych oraz testu ciążowego.
Zmian skórnych nie powinno się lekceważyć, dlatego należy skonsultować z lekarzem. Może to być w ramach dermatologicznej konsultacji online lub podczas wizyty stacjonarnej. Czasami można również udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który również oceni zmianę i ewentualnie wystawi skierowanie do dermatolog lub zaleci odpowiednie leczenie.
Polecane wpisy na blogu: