Medspan

Czy istnieje pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzny?

Od dziesięcioleci naukowcy pochylają się nad opracowaniem antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn. Okazuje się, że panowie wykazują chęć zażywania środków antykoncepcyjnych, które pozwoliłyby im na rezygnację z prezerwatywy.

Niestety, w tej chwili wygląda na to, że pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn szybko się nie pojawi. Co warto wiedzieć na temat antykoncepcji hormonalnej dla panów? Jakie substancją zdają się wykazywać oczekiwany efekt antykoncepcyjny w przypadku mężczyzn?

Spis treści

Jaka substancja może być wykorzystana w pigułce antykoncepcyjnej dla panów?

Antykoncepcja hormonalna dla panów bez wątpienia zrewolucjonizowałaby świat świadomego planowania potomstwa. Dzisiaj wygodne w stosowaniu tabletki dostępne są wyłącznie dla kobiet. Substancją, która zdaje się wykazywać pożądane przez naukowców właściwości jest triptonid, który zawarty jest w winorośli Zeusa. Do tej pory przeprowadzono jednak wyłącznie badania na zwierzętach. Co jednak ważne, wyniki prezentują się naprawdę obiecująco.

Triptonid podawano samcom myszy oraz makaków jawajskich. Zwierzęta dostawały dawkę substancji dziennie. Zarówno u jednych, jak i drugich zauważono, że dochodziło do deformacji plemników. Oznacza to, że zwierzęta były niepłodne i to na każdym etapie badania. Co jednak istotne, po zaprzestaniu stosowania tej substancji płodność wracała. Jest to sygnał, że triptonid wykazuje działanie analogiczne, jak tabletki antykoncepcyjne stosowane dzisiaj przez kobiety.

Jak długo trwają już badania nad antykoncepcją hormonalną dla panów?

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn od dawna znajduje się w kręgu zainteresowań naukowców. Okazuje się, że wspomniany przez nas wcześniej triptonid jest badany od prawie trzydziestu lat.

Pierwszy raz zwrócono na niego uwagę w 1993 roku. To wówczas zauważono, że u panów, którzy stosowali tą roślinę z innych powodów, obniżeniu uległa jakość nasienia. Plemników było znacznie mniej, stwierdzono, że były one zdeformowane, a ich ruchliwość nie była prawidłowa. Kolejne lata przyniosły prace nad poszczególnymi związkami, jakie udało się wyizolować z rośliny. Niestety, wyniki były dalekie od oczekiwanych. Wynikało to między innymi z toksyczności badanych substancji.

W 2020 roku zauważono, że triptonid wykazuje działanie zgodne z oczekiwaniami. Ostatnie wyniki badań wskazują, że pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn może faktycznie pojawić się na rynku.

Jakie substancje poza triptonidem mogą stać się składnikiem męskiej tabletki antykoncepcyjnej?

Triptonid nie jest jedyną substancją, która wzbudza nadzieje w naukowcach zajmujących się męską antykoncepcją hormonalną. W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie wskazywali na opracowaną tabletkę DMAU. W jej składzie znalazł się:

  • androgen;
  • testosteron;
  • progesteron.

Ciekawie wyglądają doniesienia z Indian Council of Medical Research, które pojawiły się w roku 2019. Badaniom klinicznym poddano wówczas zastrzyk, w którego składzie znalazł się specjalny polimer. Działał on tak, że nasienie nie trafiało z jąder do nasieniowodów. Co istotne, mężczyźni, którzy wzięli udział w badaniu nie wskazywali na żadne skutki uboczne. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę substancję, po którą sięgnięto. Wiele osób spodziewało się bowiem, że polimer nie będzie działał korzystnie na organizm mężczyzny.

Czy dostępna jest dzisiaj tabletka antykoncepcyjna dla panów?

Na ten moment zarówno hormonalna, jak i niehormonalna tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn nie jest dostępna. Naukowcom nadal nie udało się opracować tabletki, po którą mogliby sięgać panowie chcący świadomie kształtować swoją płodność. Ostatnie doniesienia są jednak naprawdę optymistyczne. Można mieć nadzieję, że prędzej czy później panowie również dostaną tabletkę, którą wystarczy połknąć, aby nie martwić się niechcianą ciążą.

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn to marzenie wielu naukowców, ale również panów, którzy chcieliby w wygodny sposób zapobiegać ciąży. Należy jednak liczyć się z tym, że na takie rozwiązanie pozostanie jeszcze naprawdę długo poczekać.

Polecane wpisy na blogu:

https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/zdrowie-intymne-i-seks,meska-pigulka-antykoncepcyjna—jest-przelom-w-badaniach,artykul,24801343.html

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.11.2022