Medspan

Poród w wodzie – czy warto się na niego zdecydować?

Każda kobieta spodziewająca się dziecka denerwuje się na myśl o porodzie. Wizja pobytu na tradycyjnej sali porodowej, z mało pomocnym personelem i klasyczną pozycją nie jest tym, co wprawia w dobry nastrój.

Na szczęście dzisiaj panie mogą zdecydować się również na poród w wodzie. Jest to opcja ciesząca się coraz większą popularnością. Położne zgodnie potwierdzają, że woda sprawia, że poród jest szybszy, a jednocześnie zdecydowanie mniej bolesny dla kobiety. Bez wątpienia jest to coś, co warto rozważyć.

Spis treści

Jak wygląda poród w wodzie?

Zacznijmy od tego jak wygląda poród w wodzie. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że dostępny jest dla pań, które zostały poddane badaniom, a ich wyniki nie wskazały na nic niepokojącego. Do wanny wypełnionej wodą kobieta wchodzi wtedy, kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi pięć centymetrów. Wcześniejsze wejście do wody nie jest możliwe. Mogłoby to zahamować akcję porodową, a tym samym znacznie je wydłużyć, sprawiając również, że zdrowie maluszka, który ma pojawić się na świecie byłoby zagrożone.

Woda, w której odbywa się poród ma temperaturę około trzydzieści siedem stopni Celsjusza. Wbrew temu, co sądzi wiele przyszłych mam wanna porodowa nie jest po brzegi wypełniona wodą. Znajduje się jej tyle, aby sięgała kobiecie mniej więcej do pępka. Umieszczona jest ona w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa. Nie powinna ona być wyższa niż dwadzieścia sześć stopni.

W pierwszej fazie porodu kobieta może w wannie przebywać około trzydzieści minut. Po tym czasie musi wyjść z wanny na kolejne trzydzieści minut. Jest to czas na wymianę wody, a także zbadanie kobiety w celu oceny postępu porodu.

Kiedy rozwarcie dojdzie do dziesięciu centymetrów, a więc rozpocznie się druga faza porodu, kobieta nie wychodzi już z wanny aż na świecie pojawi się dziecko. Łożysko świeżo upieczona mama rodzi już na łóżko porodowym, a postępowanie jest identyczne jak w przypadku porodu odbywającego się tradycyjnie.

Jakie zalety ma poród w wodzie?

Wiele przyszłych mam zadaje pytanie czy warto rodzić w wodzie. Aby na nie odpowiedzieć, warto wskazać na zalety, jakie niesie kobietom poród w wodzie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, taki rodzaj porodu jest zdecydowanie szybszy. Woda sprawia, że mięśnie rozluźniają się, napięcie nerwowo – mięśniowe zmniejsza się, czego efektem jest zdecydowanie mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych. Wiele pań rozważających taki rodzaj porodu zastanawia się czy poród w wodzie mniej boli. Jak się okazuje, zdecydowanie tak.

Niewątpliwym atutem porodu w wodzie jest także zdecydowanie mniejsze ryzyko urazu krocza. Dużo rzadziej pojawia się konieczność jego nacięcia, co jest niewątpliwie korzystne dla rodzących. Specjaliści podkreślają także pozytywny wpływ porodu w wodzie na dziecko. Maluszek wydostaje się z kanału rodnego w miejsce, które bardzo przypomina to, w którym rozwijał się przez całą ciążę. Dzięki temu szok porodowy jest zdecydowanie mniejszy.

Niejedna pani pyta także ile kosztuje poród w wodzie. Przyszłe mamy często obawiają się dużych kosztów. Tymczasem w państwowych placówkach medycznych mających umowę z NFZ poród w wodzie nie kosztuje wiele. Na ogół trzeba zapłacić za niego kwotę od dwustu do pięciuset złotych.

Czy każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie?

Poród w wodzie jest niezwykle korzystny zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Niestety, nie w każdym przypadku jest możliwy. Do przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim choroby układu krążenia, a także zbyt wysokie ciśnienie krwi u przyszłej mamy.

Jeśli dziecko jest naprawdę duże, lekarz również nie wyrazi zgody na poród w wodzie.

Przeciwwskazaniem są także choroby dermatologiczne matki i wady rozwojowe stwierdzone u dziecka. W przypadku porodu, który rozpoczął się przed czasem również nie jest możliwe rodzenie w wodzie.

Poród w wodzie to opcja idealna dla ciężarnych, którym zależy na możliwie jak najbardziej sprawnym porodzie. Woda relaksuje, rozluźnia mięśnie, niweluje dolegliwości bólowe. Taki poród jest mniej stresujący zarówno dla mamy, jak i maluszka. Jeśli tylko w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do rodzenia w wodzie, rozważ ten rodzaj porodu.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.11.2022
  • I.Dembińska ,,Rodzić można łatwiej”
  • https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/porod-w-wodzie-kiedy-warto-zdecydowac-sie-na-porod-w-wodzie-aa-TEVb-gWWn-T2Ko.html
Polecane wpisy na blogu: