Medspan

Jak uzyskać e-receptę na Izotek?

Izotek, czyli izotretynoina jest lekiem stosowanym w leczeniu trądziku. Izotek jest stosowany w ramach leczenia ciężkich postaci trądziku w sytuacji w której inne leki nie przyniosły spodziewanego efektu.

Wdrożenie leczenia Izotekiem powinno być podczas stacjonarnej konsultacji dermatologicznej, ponieważ Izotek jest lekiem teratogennym, a także mającym szereg skutków ubocznych.

Izotek może powodować wady płodu, dlatego w okresie stosowania izotretynoiny należy stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne. Ponadto należy regularnie wykonywać badania krwi, ponieważ Izotek może doprowadzić do wystąpienia uszkodzenia wątroby.

Istotne jest to, aby dokładnie stosować się do zaleceń dermatologa, który wystawił e-receptę, ponieważ leczenie nie powinno być długotrwałe, a dawka jest obliczona na podstawie masy ciała oraz innych czynników.

Oprócz kapsułek z izotretynoiną jest także dostępny żel (Izotziaja). Natomiast izotretoina jest dostępna także w kilku lekach: Aknenormin, Axotret, Curacne oraz Tretoskin.  

Pierwsza e-recepta na Izotek powinna być wystawiona przez dermatologa podczas konsultacji stacjonarnej. Lekarz powinien przekazać dokładne zalecenia, czyli dawkowanie oraz czas stosowania leków. Natomiast e-receptę na Izotek w ramach kontynuacji leczenia można uzyskać w ramach usług e-recept online. Należy pamiętać o tym, aby również regularnie wykonać badania krwi, a sytuacji wystąpienia niepokojących dolegliwości – niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem.

Należy nadmienić, że na rynku są dostępne różne preparaty, które stosuje się w ramach leczenia trądziku. Niektóre z nich są dostępne w aptece bez recepty (głównie żele). Trądzik również można leczyć poprzez antybiotykoterapię, lecz to dermatolog wdroży  odpowiednie leczenie.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 18.08.2022